Контакти

Виразні засоби мови - епітети метафори порівняння. Епітети, метафори, уособлення, порівняння: визначення, приклади. Де використовуються засоби художньої виразності

Організація: Гімназія №12

Населений пункт: м. Довгопрудний

Цілі уроку :

навчальні: ознайомити учнів із лексичними засобами виразності: епітетом, порівнянням, метафорою; навчити знаходити їх і розуміти їхню роль у поетичних текстах; прищепити навичку використання засобів виразності у своїй промові;

розвиваючі: продовжити роботу зі збагачення словникового запасу учнів, розвитку образної мови і мовного чуття; щодо розвитку навичок аналізу поетичного тексту;

виховні : прищеплювати любов до художнього слова, до російської літератури

Тип уроку: комбінований.

Обладнання уроку: роздатковий матеріал, тексти віршів, картки із завданнями, кольорові олівці, презентація.

(Умовне позначення: ПЗ- Передбачувана відповідь.)

Хід уроку.

(слайд №1)

Слово вчителя.

Читаючи художні твори, ми відчуваємо різні почуття, плачемо і сміємося, сумуємо, радіємо, зневіряємось або надихаємося. А ви, хлопці, думали: чому все це відбувається з нами? Чому так сильно впливають на нас книги, які ми читаємо?

Художня література - це вид мистецтва, що відображає життя за допомогою слова. Прозаїки та поети за допомогою слова створюють художні образи, використовуючи різноманітні лексичні засоби виразності.

Одним із таких засобів є епітет. Запишемо це слово у зошит.

(Слайд №2)

Епітет (Від грец.epitheton-Додаток) - визначення, що надає виразу образність і емоційність, що підкреслює одну з ознак предмета або одне з вражень про предмет. Наприклад, поет Сергій Олександрович Єсенін так описав осінь: «Відмовив гай золота/ Березовим веселиммовою».

Подумаємо, чим відрізняється епітет від простого визначення? У вас на столах лежать олівці. Які вони?

(Учні перераховують ознаки олівців.)

Зробимо висновок.

ПЗ.Визначення вказує на колір, форму, розмір предмета (червоний, жовтий, квадратний, круглий, невеликий, великий); вказує на те, з чого зроблено предмет (дерев'яний, пластмасовий); тобто слова вживаються у прямому значенні. Епітети дають оцінну характеристику предмета, що визначається, або явища.

У наведених словосполученнях вкажіть прості визначення та епітети, поясніть значення епітетів.

Наприклад: сиве волосся – це визначення, волосся посивіло; сива верба – це епітет, колір листя верби схожий на сивину людини.

(Робота виконується ланцюжком, один учень пояснює одне словосполучення.

Весняний день, весняний настрій, золотий характер, золотий ланцюжок, оксамитова сукня, оксамитові лапки, гнівний старець, гнівне море, скляний погляд, скляні двері, кам'яне серце, кам'яна плита, горобина пір'їнка, горобина душа, порожня голова , похмурий ліс.

Зробіть висновок: як виникають епітети?

ПЗ.Епітет – барвисте, емоційне, виразне, образне визначення. Він утворюється завдяки подібності предметів за певними ознаками. Це слово у переносному значенні.

Поспостерігаємо за роллю епітетів у мистецькому творі. Послухайте вірш С.Єсеніна.

( Робота з текстом, учні виділяють потрібні слова кольоровими олівцями.

Там, де капустяні грядки

Червоною водою поливає схід сонця,

Кленят маленький матці

Зелене вим'я смокче.

Вам усе зрозуміло у цьому вірші? Намалюйте картину, яку ви уявляєте, читаючи це чотиривірш?

ПЗ. Рано-вранці. На сході сходить сонце. Його промені фарбують обрій у червоний колір, проникають у ліс, ллються на поля, луки, добираються до села. Висвітлюють город, капустяні грядки у росі. Сонячні промені блищать у краплинах роси, і вона здається червоною. Разом із сонцем прокидається все живе. І на околиці городу маленький паросток клена стрепенувся після нічного сну і потягнувся своїми листочками до лагідного сонця.

Як поет належить до зображуваної природи? Які слова допомагають зрозуміти почуття автора?

ПЗ. Поет милується сходом сонця, помічає всі зміни у навколишньому світі. Він любить природу. Він так ніжно каже: "клята", як ми говоримо про дитинчат тварин: кошеня, теля, курча. Зменшувально-пестливий суфікс підкреслює ніжне ставлення Сергія Єсеніна до всього живого.

А як ви розумієте останній рядок "Кленят маленький матці зелене вим'я смокче"? Хто це – матка?

ПЗ. Це мати клененя - земля. Мати-земля годує свого сина клененя, як усі матері вранці годують своїх дітей.

А тепер знайдіть епітет та визначте його роль у цьому вірші.

ПЗ. "Червоною водоюВода, звичайно, прозора. Але сонячні промені, заломлюючись у крапельках води, фарбують її в червоний колір. Епітет допомагає намалювати картину сходу сонця.

Познайомимося ще з одним віршем С.Єсеніна та визначимо роль епітетів у ньому.

(Робота з текстом, учні виділяють потрібні слова кольоровими олівцями.)

Ніч

Втомлений день схилився до ночі,

Затихла гучна хвиля,

Згасло сонце, і над світом

Пливе задумливо місяць.

Долина тиха слухає

Журчання мирного струмка.

І темний ліс, схиляючись, дрімає

Під звуки пісень соловейка.

Прислухаючись до пісень, з берегами,

Ласкаючись, шепочеться річка.

І тихо чується над нею

Веселий шелест тростини.

Якою ви відчули ніч у цьому вірші?

ПЗ. Ніч дуже тиха. За день усі втомилися, стомилися, і вночі хочеться відпочити після трудового дня. І ніч сприяє відпочинку. Все в природі утихомирилося: сонце згасло, хвиля затихла, ліс дрімає. І тільки мирно дзюрчить струмок і співає соловей, але їхні звуки ще сильніше заколисують темний ліс та його мешканців. І в тиші, що розлилася, один очерет весело шелестить, але його шелест тихий.

Які епітети допомагають створити образи природи?

ПЗ. Втомлений день . Звичайно ж, не день утомився, а все живе. Вдень всі зайняті справами, втомлюються і хочуть відпочити за ніч. І епітет готує створення образу тихої ночі, коли все сприяє відпочинку.

Мирний струмок . Струмок не може перервати свій біг ні вдень, ні вночі. Але його дзюрчання не порушує нічної тиші, і зрозуміти це допомагає епітет.

Веселий шелест . Цей епітет створює піднесений настрій. Він несе в собі позитивні емоції, заряд бадьорості, радості та дарує умиротворення.

Творче завдання.

А тепер спробуймо свої сили. Підберіть епітети до слів. Хто більше? (Учні працюють парами із картками. Відповідає та пара, яка підбере більше епітетів. Інші підкреслюють слова, які називають відповідальні, і додають нові, якщо слово було озвучено.)

Вечір

Ранок

Зима

Море

Клен

Поле

Голова

Син

матір

Русь

(Робота з текстами по рядах. Учні кожного ряду отримують свій вірш. Відповідає той учень, який першим піднімає руку. Інші звіряють зі своїми варіантами та уточнюють.)

Вставте пропущені епітети у вірші російських поетів. Але спочатку давайте подумаємо: у віршах пропущено кілька слів, але що сталося з віршами?

ПЗ. Порушився віршований ритм, у якихось рядках зникла рима.

А.А.Фет

Сплю я. Хмарки______________________________

Весняні, перлинні

Мчать наді мною;

Невиразні, візерункові,

Тіні їх __________________________________ -

По полях грядою.

Підбігли до чистого

Ставок ___________________________________

І вдвічі ясно.

Вже не тіні _______________________________, -

Хмари прозорі

Виглядають у скло.

Сплю я. Безрадісно

Тканиною ___________________________________

Тягнуться мрії;

Раптом сама заповітна,

Лагідна, привітна,

Усміхнулася ти.

К.К.Случевський

В одязі вицвілим і бурим,

У облямівках яскравої жовтизни,

Обійнятий ти, ліс, погодою _________________,

І блякнуть усі твої сини.

На їх _____________ обличчя,

Плямою блискучим з висоти,

Льє сонце ______________ блиск величі

І гріє __________________ листи.

Але в безнадійності природи,

Як смарагди зелені,

Помітні озимі сходи

І зелень їли та сосни.

І.А.Бунін

У темніючих полях, як у безмежному морі,

Померк і потонув зорі _______________ світло -

І м'яко морок нічний пливе у степовому просторі

Зорі слідом.

Лише ховрахи у житі скликаються свистками,

Іль по межі тушкан, таємниче, як дух,

Мчить швидкими, нечутними стрибками

І пропадає раптом…

(Слайди №3, 4, 5)

Порівняйте свої варіанти із віршами поетів. Які можна зробити висновки з виконаної роботи?

ПЗ. У віршах кожне слово має бути своєму місці, інакше порушуються ритм і рима. Поети старанно підбирають слова, точні, яскраві, виразні. Епітети допомагають створювати мистецькі образи.

Слово вчителя.

Ще одним засобом виразності є порівняння. Запишемо слово у зошит.

(Слайд №6)

Порівняння – форма поетичної мови, заснована на зіставленні одного явища чи предмета з іншим. Наприклад, « дівчина, чорнява і ніжна, як ніч»(М.Горький).

Поспостерігаємо, як порівняння допомагають створити поетичні образи у віршах.

А.К.Толстой

Не піниться море, не хлюпає хвиля,

Дерева листами не рушать,

На гладі прозорій панує тиша,

Сиджу я на камені, висять хмари,

Нерухливі у синьому просторі;

Душа безтурботна, душа глибока -

Схоже на неї спокійне море!

Яку картину ви уявляєте, прочитавши цей вірш?

ПЗ. Тихе море. Його поверхня абсолютно гладка, як дзеркало. У прозорій воді відбиваються дерева, що ростуть на морському березі, та хмари на синьому небі. На камені сидить чоловік. Він дивиться на море. Воно заспокоює його. Людина відчуває спорідненість своєї душі та моря.

ПЗ. Як у дзеркалі, світ перекинутий. Морська поверхня порівнюється із дзеркалом. На морі повний штиль, а дзеркальна вода, і в ній відбивається все, тільки в перевернутому вигляді.

Душа безтурботна, душа глибока - нагадує їй спокійне море.

Це складне порівняння. Душа людини порівнюється з морем. Тепер вона спокійна і спокійна, як море. Але душа і глибока, як море. Значить, у душі людини приховані такі глибинні таємниці, як і в морській безодні. Як людина не може пізнати всі таємниці морського дна, так не може пізнати до кінця і свою душу. Порівняння змушує замислитися над складністю внутрішнього світу людини.

Проаналізуємо ще один вірш.

(Робота з текстом. Учні кольоровими олівцями підкреслюють потрібні слова.)

Я.П.Полонський

У хвойному лісі

Ліс, як би кадильним димом

Весь пропахнув смолою,

Дихає гниллю віковою

І навесні молодий.

А смолу, як сльози, точить

Сосен стара кора,

Вся в подряпинах та ранах

Від ножа та сокири.

Смолянистим та цілющим

Ароматом цих ран

Я люблю дихати всіма грудьми

У теплий ранковий туман.

Адже і я був так само поранений.

Поранений серцем і душею,

І дихаю такою ж гниллю

І такої ж навесні…

Усі слова зрозумілі у вірші? Як ви розумієте слово "кадильним"?

(Слайд №7)

Словникова робота.

Кадильним димом.

Кадило – металевий посуд для куріння ладаном під час богослужіння.

Які думки та почуття пробуджує цей вірш?

ПЗ. Якщо дуже уважно вдуматись у цей вірш, то він змушує поміркувати про багато важливих проблем. Вражають старі сосни, стовбури яких понівечені ножем і сокирою. Але хто орудував ножем та сокирою? Людина! Людина бездумно, безтурботно, жорстоко поранила миролюбні дерева. Люди завдають тяжких ран не тільки живій природі, а й своїм рідним, близьким. Адже герой «поранений серцем і душею», і ці рани могли завдати йому людей, які його оточували. Можливо, слово «гнилизна» вказує на все зле, жорстоке, похмуре, що отруює життя природи та людини. Але все-таки вірш життєстверджуючий, бо перемагає молода весна.

Яка роль порівнянь у цьому вірші?

ПЗ. А смолу, як сльози, точить. Сосен стара кора. Порівняння показує, що дерева можуть плакати, як люди, коли їх кривдять. Сосни плачуть від болю, приниження. Вони беззахисні перед людиною з ножем та сокирою. І нема кому втішити старі дерева в їхньому горі.

Ліс, як би кадильним димом весь пропахнув смолою. Складне порівняння, яке змушує міркувати. Кадильний дим з'являється під час богослужіння, коли людські душі налаштовуються на спілкування з Богом. Людина, що прийшла в ліс, що вдихає лісові запахи, очищається душею і відчуває божественну силу. Він відчуває зв'язок часів, «дихає гниллю віковою» і спрямований у майбутнє, «дихає… весною молодою». Душа людини оновлюється для життя.

Творче завдання. Хто швидший!

Спробуймо свої сили. Підберіть порівняння до слів.

(Робота з картками парами. Відповідає та пара, яка першою піднімає руку. Інші звіряють свої варіанти та доповнюють відповіді.)

Літо як…

Дуб ніби…

Небо наче…

Ліс шумить, наче…

Сніг скрипить, наче…

Струмок дзюрчить, наче…

Літак летить, як…

Івушка нахилилася, наче…

Жаби розквакалися, наче…

Машина загальмувала, наче…

Слово вчителя.

Ще одним засобом виразності є метафора. Запишемо слово у зошит.

(Слайд №8)

Метафора (Від грец.metaphora- Перенесення) - Перенесення властивостей з одного предмета на інший на підставі їхньої подібності. Метафору називають прихованим порівнянням. Наприклад, «Багровий багаття заходу сонця» (І.А.Бунін).

Поспостерігаємо, як метафори допомагають створювати поетичні образи.

(Робота з текстом. Учні підкреслюють потрібні слова кольоровими олівцями.)

І.А.Бунін

Як димкою далечінь полів закривши на півгодини,

Пройшов раптовий дощ косими смугами

І знову глибоко синіють небеса

Над освіженими лісами.

Тепло та вологий блиск. Запахли медом жита,

На сонці оксамитом пшениці відливають,

І в зелені гілок, у березах біля межі,

Безтурботно іволги базікають.

І веселий гучний ліс, і вітер між березами

Віє ласкаво, а білі берези

Ронять тихий дощ своїх алмазних сліз

І посміхаються крізь сльози.

Які поетичні образи природи створені з допомогою метафор?

ПЗ. На сонці оксамитом пшениці відливають. Представляється величезне поле пшениці, що дозріває. Тяжкі колоски, налиті зерном, у сонячних променях після дощу схожі на оксамит золотистого кольору.

…білі берези/ Ронять тихий дощ своїх алмазних сліз/ І посміхаються крізь сльози. Дощ пройшов. Але мокрі дерева вкриті дощовими краплями. Вітер хитає гілки берез, і краплі падають униз, мов сльози. Берізки ніби плачуть від радості, що в літню спеку дощ освіжив їх і приніс полегшення.

Проаналізуємо вірш Ігоря Северянина «Весняна яблуня» та визначимо, як створено поетичні образи за допомогою епітетів, порівнянь, метафор.

(Робота з текстом. Учні кольоровими олівцями підкреслюють потрібні слова.)

(Слайд №9)

Ігор Сєверянін

Весняна яблуня

Акварель

Весняної яблуні, в снігу,

Без здригання я бачити не можу:

Горбатою дівчиною – прекрасною, але німою –

Тремтить дерево, туманя геній мій ...

Наче в дзеркало, дивлячись у широке пліс,

Вона намагається змахнути росинки сліз

І жахається, і стогне, як арба,

Послухавши відображення зловісного горба.

Коли на озеро злітає сталевий сон,

Буваю з яблунею, як із дівчиною хворий.

І, повний ніжності та ласкавої туги,

Пахощі цілу пелюстки.

Тоді довірливо, не стримуючи сліз,

Вона стосується трохи мого волосся,

Потім бере мене у гіллясте кільце, -

І я цілую їй квітуче обличчя.

Чому вірш має підзаголовок «Акварель»?

ПЗ. Акварель - це фарби, що розводяться на воді, м'які, ніжні, неяскраві. І герої вірша трепетні, лагідні, довірливі. Їхня душевна краса неяскрава, але сильна. Вони приховують від людей свої почуття і виявляють їх тільки тоді, коли на озеро злітає сон сталевий, тобто вночі, коли їх ніхто не бачить і не образить. Яблуня соромиться свого горба, а герой розуміє її незручність і намагається не завдати їй зайвих страждань. Підзаголовок «Акварель» – це своєрідна метафора.

Образ весняної яблуні створений за допомогою метафори «у снігу, що не тане». Яблуня так буйно цвіте, що її квіти, як сніг, закривають весь простір. Дерево порівнюється з горбатою дівчиною, і через свою потворність плаче, метафора «росинки сліз» показує, що героїня стійко переносить своє горе, але сльози мимоволі з'являються самі собою. Порівняння «і жахається, і стогне, як арба» допомагає зрозуміти, який тягар лежить на душі яблуні-дівчини, які душевні муки вона переживає. Епітет «квітуча особа» пояснює, як розквітає душа людини, коли вона відчуває щирі почуття, коли до нього ставляться з ніжністю та ласкою.

Рефлексія.

Підведемо підсумки. Давайте подумаємо, а коли ми вперше познайомилися з поняттями епітет, порівняння, метафора? Згадаймо, як наші мами розмовляли з нами, коли ми були зовсім крихітними. Вони казали: «Радість моя! Прокидайся. Сонечко встало. Воно шле тобі свої ласкаві промені. Вони, мов добрі ангели, прийшли сказати тобі: «З доброго ранку!» Багато мам говорили так чи подібним чином. Зробимо висновок: навіщо нам потрібні епітети, порівняння, метафори?

ПЗ. Епітети, метафори, порівняння роблять нашу промову яскравою, образною, виразною. Вони розвивають образне мислення, творчу уяву, допомагають у звичних предметах, явищах побачити щось незвичне.

(Слайд №10)

Як ми сьогодні працювали? Які види робіт ми виконували? Свої відповіді можна розпочати так:

На уроці я навчився (навчилася).

На уроці я дізнався (дізналася)…

Я відчув (відчула) …

Я згадав (пригадала)…

Я зрозумів (зрозуміла)...

На уроці сьогодні ми працювали...

Ми виконували такі види робіт: …

(Слайд№11)

Домашнє завдання.

  1. Запам'ятати, що таке епітет, метафора, порівняння.
  2. На вибір учнів: вибрати вірш російського поета про природі і визначити роль епітетів, порівнянь, метафор; або написати пейзажну замальовку, використовуючи епітети, порівняння та метафори; або записати, які епітети, метафори, порівняння використовують у своїй промові члени сім'ї.

Список літератури:

  1. Короткий словник літературознавчих термінів. Редактори-упорядники: Л. І. Тимофєєв, С. В. Тураєв, Москва, «Освіта», 1985;

2. Життя природи там чутне. Російська лірика природиXVIII- XIX століть. Москва, видавництво "Правда", 1987;

3. Срібний вік російської поезії. Москва, «Освіта, 1993;

4. Коновалова М.В. Сучасні педагогічні технології під час уроків російської та літератури. Конструктор уроку. Ж-л «Російська мова та література», видавнича група «Основа» №10, 2015

5. С.В.Драбкіна, Д.І.Субботін. Єдиний державний екзамен. Російська мова. Комплекс матеріалів для підготовки учнів. Москва, «Інтелект-центр», 2017


Cлайд 1

Лексичні засоби Алегорія Метонімія Метафора Порівняння Уособлення Гіперболу Перифраза Пароніми Синекдоха Літота Оксюморон Парадокс

Cлайд 2

Основні завдання роботи з ліричними віршами у початковій школі. Розширювати літературний світогляд школярів за рахунок зразкових творів російської класичної поезії ХIХ століття. Формувати первинні ставлення до специфіці ліричних творів, вчити розуміти основний настрій вірші та її зміни. Формувати вміння розуміти образотворче-виразні засоби мови (уособлення, епітет, порівняння, звукопис, контраст) та їх роль у мистецькому творі. Розвивати образне мислення та творчу уяву учнів. Удосконалювати промовистість читання.

Cлайд 3

Що таке стежки? Слова і висловлювання, вжиті у переносному значенні і створюють образні ставлення до предметах і явищах, називають стежками. Назва "троп" - від грец. «Тропус», що означає «образне вираження, оборот».

Cлайд 4

Порівняння зіставлення одного предмета з іншим з метою створення художнього опису першого. Порівняння приєднується союзами як, начебто, точно і ін. Порівняння допомагають глибше, яскравіше розкрити описуваний предмет або людину. Нахмурився, мов хмара. І берези стоять як великі свічки.

Cлайд 5

Епітет Епітет (грец. «Епітетон» – додаток) – образне визначення предмета чи дії. Найчастіше епітети – це барвисті визначення, виражені прикметниками. Епітет допомагає автору зробити предмет несхожим інші, виділити його. Крізь хвилясті тумани Пробирається місяць, На сумні галявини Льє сумно світло вона. (А.С.Пушкін)

Cлайд 6

Метафора Метафора (грецьк. «метафора» – перенесення) – перенесення назви з одного предмета в інший виходячи з їх подібності. Метафора дозволяє у короткій формі створити ємний образ. Горить схід зорею нової ... (А. С. Пушкін) Неохоче і несміливо Сонце дивиться на поля. Чу, за хмарою прогриміло. Нахмурилася земля. (Ф.І.Тютчев)

Cлайд 7

Уособлення Наділення неживих предметів ознаками та властивостями людини. Уособлення – різновид метафори. Уособлення використовується при описі явищ природи, що оточують людину. …Зірка із зіркою каже. (М.Ю.Лермонтов) ... Спить земля в сяйво блакитним. (М.Ю.Лермонтов)

Cлайд 8

Метонімія Метонімія (грецьк. «метонімія» – перейменування) – перенесення ознак з рідного предмета на інший на підставі їх суміжності. Метонімію можна зарахувати до різновиду метафори, проте метафору легко переробити порівняння, а метонімію – немає. Звичайно, бродить не гармоній, а гармоніст. Чому ж поет назвав людину словом, що означає інструмент? Для того, щоб читач одразу зрозумів, що гармоніст не тільки бродить, але грає, причому грає щось сумне (гармон самотня) Радіє буйний Рим. (М.Ю.Лермонтов) Тільки чутно на вулиці десь, Одинока бродить гармонь. (М.Ісаковський)

Cлайд 9

Алегорія Алегорія (грець «алегорина» – алегорія) – вираз абстрактних понять у конкретних художніх образах Наприклад, у байках, казках дурість, впертість втілюється в образі осла, боягузливість – в образі зайця, хитрість – лисиці.

Cлайд 10

Гіпербола та Літота Гіпербола, або художнє перебільшення. Літота, чи художнє применшення.

Cлайд 11

Визнач які художні засоби та прийоми використані в наступних уривках віршів поетів? Сумна береза ​​У мого вікна І примхою морозу Розібрана вона (А. Фет) епітет

Cлайд 12

Вони зійшлися. Хвиля та камінь, Вірші та проза, лід та полум'я. Не настільки різні між собою. (А. Пушкін) уособлення Недарма пам'ятає вся Росія Про день Бородіна (М. Лермонтов) метонімія

Cлайд 13

Вірш Сергія Єсеніна «З доброго ранку!» Задрімали зірки золоті, Затремтіло дзеркало затону. Брехне світло на заводі річкові І рум'янить сітку небосхилу. Посміхнулися сонні берізки, Розкуйовдили шовкові коси, Шелестять зелені сережки, І горять срібні роси. У тину заросла кропива Обрядилася яскравим перламутром І, хитаючись, шепоче пустотливо: «З доброго ранку!»

Cлайд 14

a-div-prezent" itemprop="thumbnail" src="https://bigslide.ru/images/44/43388/389/img14.jpg" alt="(!LANG:Як рухається погляд поета: що він бачить у природі на початку і в кінці віршів." title="Як рухається погляд поета: що він бачить у природі на початку і наприкінці віршування.">!} Як рухається погляд поета: що він бачить у природі на початку та наприкінці вірша? 1 строфа - небо, золоті засипають зірки (гаснуть, слабо мерехтять на тлі світле неба); потім погляд поета опускається на землю, він бачить річкову заплаву з нерухомою водою, в якій відображається блиск зірок; ранкова зоря, що освітлює світ «рум'яним» світлом. 2 строфа - погляд поета звернений на берізки, що стоять неподалік, які ледь хитають своїми гілками під легким ранковим вітерцем; потім погляд падає під ноги, де у світлі ранкової зорі «горить» роса сріблястим кольором. 3 строфи - біля ніг, біля тину, поет бачить кропиву, яка з-за роси вкрилася перламутровим блиском і гойдається під ранковим вітерцем. Висновок: поет охоплює поглядом увесь світ – від піднебесся до «заросла кропива», яка плутається під ногами; він зображує картину природи, що прокидається. Можна припустити по ряду прикмет («блискить світло», «зелені сережки», «заросла кропива»), що автор описує ранній червневий ранок, близько п'яти годин.

Cлайд 16

Як поет зображує ці явища природи? З допомогою яких слів одушевлює явища природи? Єсенін зображує світ живий, одухотворений, що прокидається. За допомогою слів «посміхнулися сонні берізки», «розтріпали шовкові коси», «шепоче пустотливо» поетові вдалося створити образ живої природи: берізки схожі на усміхнених і розпатланих зі сну дівчат, навіть звичайна кропива зображається поетом кокетливою красунею-шалунею. Все це досягається за допомогою епітетів та уособлень.

Cлайд 17

Як поетові вдалося зобразити звуки легкого ранкового вітерця? Особливу роль цьому вірші грає і звукопис, зокрема алітерації (звукові повтори приголосних звуків [ш] і [с]), які допомагають створити звуковий образ легкого ранкового вітерцю. Саме його ледь чутне тріпотіння змушує берізок «розтріпатися», а пустотливу кропиву – хитатися. «шелестять», «сережки», «шепоче», «пустотливо». Підкреслені літери передають звуки [ш], [с], що створюють звуковий образ легкого, ледь чутного вітерцю.

Cлайд 18

Які фарби ви оберете для ілюстрації до цього вірша? "золоті", "рум'яніт", "зелені", "срібні", "перламутром". Висновок: в ілюстрації треба використовувати яскраві, різнокольорові, святкові, блискучі фарби.

Коли ми говоримо про мистецтво, літературну творчість, ми орієнтовані на враження, що створюються під час читання. Вони багато в чому визначаються образністю твору. У художній літературі та поезії виділяють особливі прийоми посилення виразності. Грамотна презентація, громадський виступ – їм також потрібні методи побудови виразної мови.

Вперше поняття риторичні постаті, постаті мови, з'явилося у ораторів стародавньої Греції. Зокрема, їх дослідженням та класифікацією займався Аристотель та його послідовники. Заглиблюючись у деталі, вчені виділяли до 200 різновидів, що збагачують мову.

Засоби виразності мови розділені за мовним рівнем на:

  • фонетичні;
  • лексичні;
  • синтаксичні.

Використання фонетики традиційно для поезії. У вірші часто переважають музичні звуки, що надають поетичному мовленню особливу наспівність. У малюнку вірша посилення використовують наголос, ритм і риму, поєднання звуків.

Анафора– повторення звуків, слів чи словосполучень на початку речень, віршованих рядків чи строф. «Задрімали зірки золоті…» – повторення початкових звуків, Єсеніним використана фонетична анафора.

А ось приклад лексичної анафори у віршах Пушкіна:

Одна ти несешся по ясній блакиті,
Одна ти наводиш похмуру тінь,
Одна ти сумуєш тріумфуючий день.

Епіфора– подібний прийом, але зустрічається набагато рідше, у своїй слова чи словосполучення повторюються наприкінці рядків чи речень.

Використання лексичних прийомів, пов'язаних зі словом, лексемою, а також словосполучень та речень, синтаксис, розглядається як традиція літературної творчості, хоча широко зустрічається в поезії теж.

Умовно всі засоби виразності російської можна розділити на стежки і стилістичні постаті.

Стежки

Стежки – це використання слів та фраз у переносному значенні. Стежки роблять мову образнішою, пожвавлюють і збагачують її. Деякі стежки та їх приклади у літературній творчості перераховані нижче.

Епітет- Художнє визначення. Використовуючи його, автор надає слову додаткове емоційне забарвлення, свою оцінку. Щоб зрозуміти, чим відрізняється епітет від повсякденного визначення, треба вловити під час читання, чи надає визначення новий відтінок слову? Ось нескладний тест. Порівняйте: пізня осінь – золота осінь, рання весна – юна весна, тихий вітерець – ніжний вітерець.

Уособлення– перенесення ознак живих істот на неживі предмети, природу: «Похмурі скелі суворо дивилися…».

Порівняння- Пряме зіставлення одного предмета, явища з іншим. "Ніч похмура, як звір ..." (Тютчев).

Метафора- Перенесення значення одного слова, предмета, явища на інше. Виявлення подібності, неявне порівняння.

«У саду горить багаття горобини червоної ...» (Єсенін). Кисті горобини нагадують поетові полум'я багаття.

Метонімія- Перейменування. Перенесення якості, значення з одного предмета в інший за принципом суміжності. «Який у фетрах, давай на суперечку» (Висоцький). У фетрах (матеріал) – у фетровому капелюсі.

Синекдоха- Різновид метонімії. Перенесення значення одного слова інше за ознакою кількісного зв'язку: єдине – множинне, частина – ціле. "Ми всі дивимося в Наполеони" (Пушкін).

Іронія- Вживання слова або висловлювання в перевернутому глузливому сенсі. Наприклад, звернення до Осла в байці Крилова: «Отколе, розумна, бредеш ти, голова?»

Гіперболу- Образне вираз, що містить непомірне перебільшення. Воно може стосуватись розміру, значення, сили, інших якостей. Літота – навпаки, непомірне зменшення. Гіпербол часто використовується письменниками, журналістами, а літота набагато рідше. приклади. Гіпербола: «В сто сорок сонців захід сонця палав» (В. В. Маяковський). Літота: «мужичок з нігтик».

Алегорія- конкретне зображення, сцена, образ, предмет, який наочно представляє абстрактну ідею. Роль алегорії – навести підтекст, змусити шукати прихований сенс під час читання. Широко використовується в байці.

Алогізм– навмисне порушення логічних зв'язків із метою іронії. «Був той поміщик безглуздий, читав газету «Вість» і тіло мав м'яке, біле та розсипчасте». (Салтиков-Щедрін). Автор навмисно змішує у перерахуванні логічно різнорідні поняття.

Гротеськ– особливий прийом, поєднання гіперболи та метафори, фантастичний сюрреалістичний опис. Визначним майстром російського гротеску був М.Гоголь. На використанні цього прийому побудовано його повість «Ніс». Особливе враження під час читання цього твору справляє поєднання абсурдного зі звичайним.

Фігури мови

У літературі використовуються також стилістичні постаті. Основні види їх відображає таблиця:

Повторення На початку, наприкінці, на стику речень Цей крик і низка,

Ці зграї, ці птахи

Антитеза Протиставлення. Часто використовуються антоніми. Волосся довге – розум короткий
Градація Розташування синонімів у порядку наростання чи ослаблення Тліти, горіти, палати, вибухати
Оксюморон Поєднання протиріч Живий труп, чесний злодій.
Інверсія Зміни порядку слів Прийшов він пізно (Він прийшов пізно).
Паралелізм Порівняння у формі зіставлення Вітер заворушив темні гілки. Страх заворушився у ньому знову.
Еліпсіс Пропуск слова, що мається на увазі За шапку та у двері (схопився, вийшов).
Парцеляція Поділ єдиної за змістом пропозиції на окремі І думаю, я знову. Про тебе.
Багатосоюзність З'єднання через союзи, що повторюються І я, і ти, і всі ми разом
Безспілка Виняток спілок Ти, я, він, вона – ціла країна.
Риторичне вигук, питання, звернення. Використовуються для посилення почуттів Яке літо!

Хто як не ми?

Слухай, країно!

Умовчання Переривання мови для здогад, для відтворення сильного хвилювання Мій бідний брат ... страта ... Завтра на світанку!
Емоційно-оцінна лексика Слова, що виражають ставлення, а також пряма оцінка автора Прихвостень, голубка, балбес, лизоблюд.

Тест «Засоби художньої виразності»

Щоб перевірити себе на засвоєння матеріалу, пройдіть невеликий тест.

Прочитайте наступний уривок:

«Там війна пахла бензином і кіптявою, горілим залізом та порохом, вона скреготала гусеницями, строчила з кулеметів і падала в сніг, і знову піднімалася під вогнем…»

Які засоби художньої виразності використані уривку з роману К.Симонова?

Швед, російська – коле, рубає, ріже.

Бій барабанний, кліки, скрегіт,

Грім гармат, тупіт, іржання, стогін,

І смерть і пекло з усіх боків.

А.Пушкін

Відповідь на тест дано наприкінці статті.

Виразна мова – це насамперед внутрішній образ, що виникає під час читання книги, прослуховування усного виступу, презентації. Для керування образами потрібні образотворчі прийоми. У великій і могутній російській їх достатньо. Використовуйте їх і у вашому мовному малюнку слухач чи читач знайде свій образ.

Вивчайте виразну мову, її закони. Визначте собі, чого не вистачає у ваших виступах, у вашому малюнку. Думайте, пишіть, експериментуйте, і ваша мова стане слухняним інструментом та вашою зброєю.

Відповідь на тест

К.Симонов. Уособлення війни у ​​уривку. Метонімія: виючі солдати, техніка, поле бою – автор ідейно поєднує їх у узагальнений образ війни. Використовувані прийоми виразної мови – багатосоюзність, синтаксичний повтор, паралелізм. Через таке поєднання стилістичних прийомів під час читання створюється ожилий, насичений образ війни.

А.Пушкін. У вірші відсутні спілки у перших рядках. У такий спосіб передано напругу, насиченість баталії. У фонетичному малюнку сцени особливу роль грає звук «р» у різних поєднаннях. При читанні виникає рокочуще-гарячий фон, що ідейно передає шум битви.

Якщо відповідаючи на тест, ви не змогли дати правильні відповіді, не засмучуйтесь. Просто прочитайте статтю.

Епітети, метафори, уособлення, порівняння - це засоби художньої виразності, активно застосовувані у російському літературному мові. Їх існує величезна різноманітність. Вони необхідні для того, щоб зробити мову яскравою та виразною, посилити художні образи, привернути увагу читача до думки, яку хоче донести автор.

Якими бувають засоби художньої виразності?

Епітети, метафори, уособлення, порівняння відносяться до різних груп засобів художньої виразності.

Вчені-лінгвісти виділяють звукові чи фонетичні образотворчі засоби. Лексичні - це, які пов'язані з певним словом, тобто лексемою. Якщо виразний засіб охоплює словосполучення або ціле речення, воно є синтаксичним.

Окремо також розглядають фразеологічні засоби (в їх основі лежать фразеологізми), стежки (особливі мовні звороти, що використовуються в переносному значенні).

Де використовуються засоби художньої виразності?

Слід зазначити, що засоби художньої виразності застосовуються у літератури, а й у різних сферах спілкування.

Найчастіше епітети, метафори, уособлення, порівняння можна зустріти, звичайно, у художній та публіцистичній промові. Також вони присутні в розмовному і навіть науковому стилях. Вони грають величезну роль, оскільки допомагають автору втілити у життя свій художній задум, свій образ. Корисні вони для читача. З їхньою допомогою він може проникнути в потаємний світ творця твору, краще зрозуміти і вникнути в авторський задум.

Епітет

Епітети у віршах - один з найпоширеніших літературних прийомів. Дивно, що епітет може бути не тільки прикметником, але й прислівником, іменником і навіть чисельним (поширений приклад - друге життя).

Більшість літературознавців розглядають епітет як один з основних прийомів у поетичній творчості, що прикрашає віршовану мову.

Якщо звернутися до витоків цього слова, воно походить від давньогрецького поняття, що позначає в дослівному перекладі "доданий". Тобто є доповненням до основного слова, головна функція якого зробити основну думку більш зрозумілою та виразною. Найчастіше епітет стоїть перед основним словом чи виразом.

Як і всі засоби художньої виразності, епітети розвивалися від однієї літературної доби до іншої. Так було у фольклорі, тобто у народному творчості, роль епітетів у тексті дуже велика. Вони описують характеристики предметів, чи явищ. Виділяють їх ключові особливості, при цьому дуже рідко звертаються до емоційної складової.

Пізніше роль епітетів у літературі змінюється. Вона значно розширюється. Цьому засобу художньої виразності надають нові властивості і наповнюють не властивими йому функціями. Особливо це стає помітно у поетів Срібного віку.

У наші дні, особливо у постмодерністських літературних творах, структура епітету ускладнилася ще сильніше. Посилилося і смислове наповнення цього стежка, що веде до дивовижно виразних прийомів. Наприклад: пелюшки золотилися.

Функція епітетів

Визначення епітету, метафори, уособлення, порівняння зводяться до одного - все це художні засоби, що надають опуклість і виразність нашої мови. Як літературної, так і розмовної. Особлива функція епітету – це ще й сильна емоційність.

Ці засоби художньої виразності, а особливо епітети, допомагають читачам або слухачам на власні очі уявити, про що говорить або пише автор, зрозуміти, як він ставиться до цього предмета.

Епітети служать для реалістичного відтворення історичної доби, певної соціальної групи чи народу. З їхньою допомогою ми можемо уявити, як говорили ці люди, які слова фарбували їхню мову.

Що таке метафора?

У перекладі з давньогрецької мови метафора – це "перенесення значення". Це якнайкраще характеризує це поняття.

Метафора то, можливо як окремим словом, і цілим виразом, що використовується автором в переносному значенні. В основі цього засобу художньої виразності лежить порівняння предмета, який поки що не названий, з якимось іншим на основі їх загальної ознаки.

На відміну більшості інших літературних термінів, у метафори є конкретний автор. Це відомий філософ Стародавньої Греції – Аристотель. Початкове народження цього терміна пов'язане з уявленнями Аристотеля про мистецтво як про метод наслідування життя.

При цьому ті метафори, які використовував Аристотель, практично неможливо відрізнити від літературного перебільшення (гіпербол), звичайного порівняння або уособлення. Він розумів метафору набагато ширшу, ніж сучасні літературознавці.

Приклади вживання метафори у літературному мовленні

Епітети, метафори, уособлення, порівняння активно застосовують у художніх творах. Причому багатьом авторів саме метафори стає естетичною самоціллю, часом повністю витісняючи первісне значення слова.

Як приклад літературні дослідники наводять приклад відомого англійського поета і драматурга Вільяма Шекспіра. Для нього нерідко важливий не життєвий вихідний сенс конкретного висловлювання, а метафоричне значення, що набуває ним, новий несподіваний сенс.

Для тих читачів та дослідників, хто був вихований на арістотелівському розумінні принципів літератури, це було незвично і навіть незрозуміло. Так, на цій підставі не визнавав поезію Шекспіра Лев Толстой. Його погляди у Росії ХІХ століття дотримувалися багато читачів англійського драматурга.

При цьому з розвитком літератури метафора починає не тільки відображати, а й сама творити навколишнє життя. Яскравий приклад із класичної російської літератури - повість Миколи Васильовича Гоголя "Ніс". Ніс колезького асесора Ковальова, що вирушив у власну подорож Петербургом, це не тільки гіпербола, уособлення та порівняння, а й метафора, яка надає цьому образу нового несподіваного сенсу.

Показовим є приклад поетів-футуристів, які творили в Росії на початку XX століття. Їхньою головною метою було максимально віддалити метафору від її первісного сенсу. Такими прийомами часто скористався Володимир Маяковський. Наприклад, назва його поеми "Хмара в штанах".

При цьому після Жовтневої революції вживати метафору стали набагато рідше. Радянські поети та письменники прагнули до ясності та прямолінійності, тому необхідність у вживанні слова та вираження у переносному сенсі відпала.

Хоча зовсім без метафори уявити художній твір, навіть радянських авторів, неможливо. Слова-метафори зустрічаються майже в усіх. У Аркадія Гайдара в "Долі барабанщика" можна зустріти таку фразу - "Ось ми й розійшлися. Тупіт змовк, і в полі пусто".

У радянській поезії 70-х років Костянтин Кедров вводить в обіг поняття "метаметафора" або як її ще називають "метафора у квадраті". У метафори утворюється нова відмінна риса - вона бере участь у розвитку літературної мови. А також мови і самої культури загалом.

Для цього метафори постійно використовують, розповідаючи про нові джерела знань та інформації, використовують її для опису сучасних досягнень людства в науці та техніці.

Уособлення

Щоб розібратися, що таке уособлення в літературі, звернемося до походження цього поняття. Як і більшість літературознавчих термінів, воно сягає своїм корінням в давньогрецьку мову. У дослівному перекладі означає "обличчя" та "роблю". За допомогою цього літературного прийому природні сили та явища, неживі об'єкти знаходять властивості та прикмети, властиві людині. Як би живуть автором. Наприклад, вони можуть надати властивості людської психіки.

Такі прийоми часто використовують у сучасної художньої літературі, а й у міфології, і релігії, в магії і культах. Уособлення було ключовим засобом художньої виразності у сказаннях і притчах, у яких древній людині пояснювалося, як улаштований світ, що стоїть за природними явищами. Вони одухотворювалися, наділялися людськими якостями, асоціювалися з богами чи надлюдьми. Так стародавній людині було простіше прийняти і зрозуміти навколишню дійсність.

Приклади уособлень

Зрозуміти, що таке уособлення у літературі, нам допоможуть приклади конкретних текстів. Так, у російській народній пісні автор стверджує, що "лико горем підперезалося".

За допомогою уособлення з'являється особливе світогляд. Для нього характерне ненаукове уявлення про природні явища. Коли, наприклад, грім бурчить як старий, чи сонце сприймається не як неживий космічний об'єкт, бо як конкретний бог на ім'я Геліос.

Порівняння

Щоб розібратися в основних сучасних засобах художньої виразності, важливо зрозуміти, що таке порівняння в літературі. Приклади цього нам допоможуть. У Заболоцького зустрічаємо: "Раніше він був дзвінкий, як птахабо Пушкіна: "Він біг швидше за коня".

Найчастіше порівняння застосовують у російському народному творчості. Так ми наочно бачимо, що це стежка, в якому один предмет або явище уподібнюються до іншого на підставі якоїсь загальної для них ознаки. Мета порівняння - знайти в об'єкті, що описується, нові і важливі властивості для суб'єкта художнього висловлювання.

Подібною метою є метафора, епітети, порівняння, уособлення. Таблиця, у якій представлені ці поняття, допомагає наочно розібратися у цьому, що вони відрізняються друг від друга.

Види порівнянь

Розглянемо для детального розуміння, що таке порівняння у літературі, приклади та різновиди цього стежка.

Він може використовуватися у вигляді порівняльного обороту: мужик дурний, як свиня.

Бувають порівняння безсоюзні: мій дім моя фортеця.

Часто порівняння утворюються за рахунок іменника в орудному відмінку. Класичний приклад: він ходить гоголем.

Виразність російської мови. Засоби виразності.

Зображувально-виразні засоби мови

ТРУПИ -вживання слова у переносному значенні. Лексичний аргумент

Перелік тропів

Значення терміна

Приклад

Алегорія

Іносказання. Стежка, що полягає в алегоричному зображенні абстрактного поняття за допомогою конкретного, життєвого образу.

У байках і казках хитрість показується образ лисиці, жадібність – вовка.

Гіперболу

Засіб художнього зображення, заснований на перебільшенні

Очі величезні, як прожектори (В. Маяковський)

Гротеськ

Граничне перебільшення, що надає образу фантастичного характеру

Градоначальник із фаршированою головою у Салтикова-Щедріна.

Іронія

Осміяння, що містить у собі оцінку того, що насміюється. Ознакою іронії є подвійний сенс, де істинним буде прямо висловлений, а протилежний йому, подразумеваемый.

Звідки, розумна, бредеш ти голова? (І. Крилов).

Літота

Засіб художнього зображення, заснований на применшенні (на противагу гіперболі)

Талії не товщі пляшкової шийки (Н. Гоголь).

Метафора, розгорнута метафора

Приховане порівняння. Вид стежка, у якому окремі слова чи висловлювання зближуються за подібністю їх значень чи з контрасту. Іноді весь вірш є розгорнутим поетичним образом

Зі сніпом волосся твого вівсяного

Відоснилася ти мені назавжди. (С. Єсенін.)

Метонімія

Вид стежка, в якому зближуються слова за суміжністю понять, що позначаються ними. Явище чи предмет зображуються з допомогою інших слів чи понять. Наприклад, назва професії замінено назвою знаряддя діяльності. Багато прикладів: перенесення з посудини на вміст, з особи на його одяг, з населеного пункту на мешканців, з організації на учасників, з автора на твори

Коли ж берег пекла Навік мене візьме, Коли навік засне Перо, моя відрада ... (А.Пушкін.)

На сріблі, на золоті їли.

Ну, з'їж ще тарілочку, синку.

Уособлення

Таке зображення неживих предметів, у якому вони наділяються властивостями живих істот даром мови, здатністю мислити і відчувати

Про що ти виєш, вітре

нічний,

Про що так нарікаєш шалено?

(Ф. Тютчев.)

Перифраза (або перифраза)

Один із тропів, у якому назва предмета, людини, явища замінюється вказівкою на його ознаки, найбільш характерні, що підсилюють образотворчість мови

Цар звірів (замість лев)

Синекдоха

Вид метонімії, що полягає у перенесенні значення одного предмета на інший за ознакою кількісного між ними відношення: частина замість цілого; ціле у значенні частини; однину у значенні загального; заміна числа множиною; заміна видового поняття родовим

Усі прапори у гості будуть до нас. (А. Пушкін.); Швед, російський коле, рубає, ріже. Ми всі дивимося в Нап oлеони.

Епітет

Образне визначення; слово, що визначає предмет і підкреслює його властивості

Відмовив гай

золота Березовим веселим язиком.

Порівняння

Прийом, заснований на зіставленні явища чи поняття з іншим явищем

Лід незміцнілий на річці студеної ніби як цукор, що тане, лежить. (Н. Некрасов.)

ФІГУРИ МОВЛЕННЯ

Узагальнена назва стилістичних прийомів, у яких слово, на відміну відтропів, необов'язково виступає переносному значенні. Грамматичний аргумент.

Фігура

Значення терміна

Приклад

Анафора (або одноначаття)

Повторення слів чи словосполучень на початку речень, віршованих рядків, строф.

Люблю тебе, Петра творіння, Люблю твій суворий, стрункий вигляд.

Антитеза

Стилістичний прийом контрасту, протиставлення явищ та понять. Часто заснована на вживанні антонімів

А нове так заперечує старе!.. Воно старіє на очах! Вже коротше за спідницю. Ось уже довше! Вожді молодші. Ось уже старіше! Хороші звичаї.

Градація

(Поступовість) - стилістичне засіб, що дозволяє відтворити події та дії, думки і почуття в процесі, у розвитку, за зростаючою або спадною значимістю

Не жалкую, не кличу, не плачу, Все пройде, як із білих яблунь дим.

Інверсія

Перестановка; стилістична фігура, яка полягає у порушенні загальнограматичної послідовності мови

Швейцара повз він стрілою Злетів мармуровими сходами.

Лексичний повтор

Намірене повторення в тексті одного і того ж слова

Вибачте, вибачте, вибачте мені! І я прощаю вас, і я вас прощаю. Я зла не тримаю, це вам обіцяю, Але тільки ви теж вибачте мені!

Плеоназм

Повторення подібних слів та оборотів, нагнітання яких створює той чи інший стилістичний ефект.

Друг мій, друже мій, я дуже і дуже хворий.

Оксюморон

Поєднання протилежних за значенням слів, що не поєднуються один з одним.

Мертві душі, гірка радість, солодка скорбота, дзвінка тиша.

Риторичне питання, вигук, звернення

Прийоми, що використовуються посилення виразності промови. Риторичне питання дається не з метою отримати на нього відповідь, а для емоційного на читача. Вигуки та звернення посилюють емоційне сприйняття

Куди ти скачеш, гордий кінь, І де ти опустиш копита? (А. Пушкін.) Яке літо! Що за літо! Так це просто чаклунство. (Ф. Тютчев.)

Синтаксичний паралелізм

Прийом, що полягає у подібній побудові речень, рядків або строф.

Дивлюсяна майбутнє з острахом, Дивлюся на минуле з тугою...

Умовчання

Фігура, що надає слухачеві самому здогадуватися і розмірковувати, про що йтиметься у раптово перерваному висловлюванні.

Поїдеш незабаром ти додому: Дивись... Та що? Моїй

Долею, Сказати по правді, дуже ніхто не стурбований.

Еліпсіс

Фігура поетичного синтаксису, заснована на пропуску одного з членів речення, що легко відновлюється за змістом

Ми села – у попіл, гради – у порох, У мечі – серпи та плуги. (В. Жуковський.)

Епіфора

Стилістична постать, протилежна анафорі; повторення наприкінці віршованих рядків слова чи словосполучення

Милий друже, і в цьому тихому

Будинки. Лихоманка б'є мене. Не знайти мені місця в тихому

Будинок Біля мирного вогню. (А.Блок.)

ОБРАЗДІЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ ЛЕКСИКИ

Лексичний аргумент

Терміни

Значення

Приклади

Антоніми,

контекстні

антоніми

Слова протилежні за значенням.

Контекстні антоніми - саме у контексті вони є протилежними. Поза контекстом ця протилежність втрачається.

Хвиля та камінь, вірші та проза, лід та полум'я... (А. Пушкін.)

Синоніми,

контекстні

синоніми

Слова близькі за значенням. Контекстні синоніми - саме у контексті є близькими. Поза контекстом близькість втрачається.

Бажати - хотіти, мати полювання, прагнути, мріяти, жадати, алкати

Омоніми

Слова, що звучать однаково, але мають різні значення.

Коліно - суглоб, що з'єднує стегно і гомілка; пасаж у співі птахів

Омографи

Різні слова, що збіглися за написанням, але не за вимовою.

Замок (палац) – замок (на двері), Борошно (мука) – борошно (продукт)

Пароніми

Близькі за звучанням, але різні за значенням слова

Геройський - героїчний, подвійний - двоїстий, дієвий - дійсний

Слова у переносному значенні

На відміну від прямого значення слова, стилістично нейтрального, позбавленого образності, переносне – образне, стилістично забарвлене.

Меч правосуддя, море світла

Діалектизми

Слово або оборот, що існують у певній місцевості та вживані в мові мешканцями цієї місцевості

Драники, шанежки, буряки

Жаргонізми

Слова і висловлювання, що є поза літературної норми, належать якомусь жаргону - різновиду мови, що вживається людьми, об'єднаними спільністю інтересів, звичок, занять.

Голова - кавун, глобус, каструля, кошик, гарбуз...

Професіона-лізми

Слова, які вживаються людьми однієї професії

Камбуз, боцман, акварель, мольберт

Терміни

Слова, призначені для позначення спеціальних понять науки, техніки та інші.

Граматика, хірургічний, оптика

Книжкова лексика

Слова, характерні для писемного мовлення і мають особливе стилістичне забарвлення.

Безсмертя, стимул, превалювати.

Просторова

лексика

Слова, розмовного вживання,

що відрізняються деякою грубуватістю, зниженим характером.

Болван, вертихвостка, виховувати

Неологізми (нові слова)

Нові слова, що виникають для позначення нових понять, щойно виникли. Виникають і особисті авторські неологізми.

Буде буря – ми посперечаємось

І помужем з нею.

Застарілі слова (архаїзми)

Слова, витіснені із сучасної мови

іншими, що позначають самі поняття.

Неабиякий - відмінний, дбайливий - дбайливий,

чужинець - іноземець

Запозичені

Слова, перенесені зі слова інших мов.

Парламент, сенат, депутат, консенсус

Фразеологізми

Стійкі поєднання слів, постійні за своїм значенням, складом і структурою, що відтворюються в мові як цілі лексичні одиниці.

Кривити душею - лицемірити, бити байдики - байдикувати, нашвидкуруч - швидко

ЕКСПРЕСИВНО-ЕМОЦІЙНА ЛЕКСИКА

Розмовна.

Слова, що мають дещо знижене порівняно з нейтральною лексикою стилістичне забарвлення, характерні для розмовної мови, емоційно забарвлені.

Грязнуля, крикун, бородач

Емоційно забарвлені слова

оцінногохарактеру, що мають як позитивний, і негативний відтінок.

Чарівний, чудовий, огидний, лиходій

Слова із суфіксами емоційної оцінки.

Миленький, зайченя, умишко, дітище

ОБРАЗОВАЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ МОРФОЛОГІЇ

Граматичний аргумент

1. Експресивне використаннявідмінка, роду, одухотвореності та ін.

Щось повітрімені мало,

вітер п'ю, туман ковтаю... (В. Висоцький)

Ми відпочиваємо в Сочах.

Скільки Плюшкінихрозлучилося!

2. Пряме та переносне вживання форм часу дієслова

Приходжуя вчора до школи та бачуоголошення: «Карантин» ох і обрадувавсяя!

3. Експресивне використання слів різних частин промови.

Зі мною сталася найдивовижнішаісторія!

Я отримав неприємнеповідомлення.

Я був у гостях у неї.Не мине тебе чаша це.

4. Використання вигуків, звуконаслідувальних слів.

Ось ближче! Скачуть... і надвір Євген! "Ах!"- І легше тіні Тетяна стрибв інші сіни. (А. Пушкін.)

ЗВУКОВІ ЗАСОБИ ВИРАЗУВАЛЬНОСТІ

Засіб

Значення терміна

Приклад

Алітерація

Прийом посилення образотворчості шляхом повторення приголосних звуків

Шипінняпінистих бокалів І пуншу полум'я блакитний.

Альтернація

Чергування звуків. Мена звуків, що займають одне й те саме місце в морфемі в різних випадках її вживання.

Стосовно – торкнутися, заблищати – блиснути.

Асонанс

Прийом посилення образотворчості шляхом повторення голосних звуків

Нудна мені відлига: сморід, бруд, навесні я хворий. (А. Пушкін.)

Звукопис

Прийом посилення образотворчості тексту шляхом такої побудови фраз, рядків, яка б відповідала відтворюваної картині

Три доби було чути, як у дорозі нудною, довгою

Перестукували стики: на схід, схід, схід...

(П. Антокольський відтворює звук вагонних коліс.)

Звуконаслідування

Наслідування за допомогою звуків мови звуків живої та неживої природи

Коли гримів мазурки грім... (А. Пушкін.)

ОБРАЗДІЛЬНІ МОЖЛИВОСТІ СИНТАКСИСУ

Граматичний аргумент

1. Ряди однорідних членів речення.

Коли порожнійі слабкийлюдина чує приємний відгук щодо своїх сумнівних переваг, він впиваєтьсясвоїм марнославством, пізнаєтьсяі зовсім втрачаєсвою крихітну здатність ставитися критично до своїх вчинкамі до своєї особі.(Д. Писарєв.)

2. Пропозиції з вступними словами, зверненнями, відокремленими членами.

Ймовірно,там, у рідних місцях,так само, як у моєму дитинстві та юності, цвітуть купави на болотних затонах і шарудять очерети, що зробили мене своїм шелестом, своїми віщими шепітами тим поетом,яким я став, яким я був, яким буду, коли я помру. (К. Бальмонт.)

3. Експресивне використання пропозицій різного типу (складнопідрядних, складносурядних, безсоюзних, односкладових, неповних і ін.).

Там скрізь говорять російською; це мова мого батька і моєї матері, це мова моєї няні, мого дитинства, моєї першої любові, майже всіх миттєвостей мого життя, якіувійшли в моє минуле як невід'ємна властивість, як основа моєї особистості. (К. Бальмонт.)

4. Діалогічність викладу.

- Ну що ж? Чи правда, що він такий гарний?

- Напрочуд гарний, красень, можна сказати. Стрункий, високий, рум'янець на всю щоку.

- Право? А я думала, що в нього бліде обличчя. Що ж? Який він тобі здавався? Сумний, задумливий?

- Що ви? Та такого шаленого я й ніколи не бачила. Надумав він з нами в пальники бігати.

- З вами у пальники бігати! Неможливо!(А. Пушкін.)

5. Парцеляція -стилістичний прийом розчленування у творі фрази на частини або навіть окремі слова з метою надати промови інтонаційну експресію шляхом її уривчастого вимови. Парцельовані слова відокремлюються один від одного точками або знаками оклику при дотриманні інших синтаксичних і граматичних правил.

Свобода та братерство. Рівності не буде. Ніхто. Нікому. Не дорівнює. Ніколи.(А. Володін.) Він побачив мене і застиг. Заціпенів. Замовк.

6. Безспілка чи асиндетон – навмисний пропуск спілок, що надає тексту динамізм, стрімкість.

Швед, російський коле, рубає, ріже. Люди знали: десь, дуже далеко від них, йде війна. Волков боятися – у ліс не ходити.

7. Багатосоюзність або полісиндетон - повторюючі спілки служать для логічного та інтонаційного підкреслення членів пропозиції, що з'єднуються спілками членів.

Перед очима ходив океан, і коливався, і гримів, і сяяв, і згасав, і світився, і йшов кудись у безкінечність.

Я або заридаю, або закричу, або непритомніє.

Тести.

1. Виберіть правильну відповідь:

1) Тієї білої квітневої ночі Петербургбачив Блока останній раз... (Е. Замятін).

а) метафораб) гіперболів) метонімія

2.То стигнешу блиску місячного лаку,

То стогнеш, облитий піною ран.

(В. Маяковський)

а) алітераціяб) асонансв) анафора

3.В пилу тягнуся - і в небесах витаю;

Усім у світі чужий – і світ обійняти готовий. (Ф. Петрарка).

а) оксюморонб) антонімів) антитеза

4.Нехай заповниться роками

життя квота,

стоїть

тільки

згадати це диво,

роздирає

рот

позіхання

ширше Мексиканської затоки.

(В. Маяковський)

а) гіперболаб) літотав) уособлення

5. Виберіть правильну відповідь:

1) Мрячив бісерний дощ, такий повітряний, що, здавалося, він не досягав землі і серпанком водяного пилурозпливався у повітрі. (В. Пастернак).

а) епітетб) порівнянняв) метафора

6.І в осінь днівне згасає полум'я, що тече з життям крові. (К. Батюшков)

а) метафораб) уособленняв) гіпербола

7. Часом він закохується пристрасно

В свою ошатний сум.

(М. Ю. Лермонтов)

а) антитезаб) оксюморонв) епітет

8.Алмаз шліфується алмазом,

Рядок диктується рядком.

а) анафора б) порівняння в) паралелізм

9. При одному припущенні подібного випадку ви повинні були вирвати з коренем волосся з голови своєї і випустити струмки...що я кажу! річки, озера, моря, океанисліз!

(Ф.М.Достоєвський)

а) метонімія б) градаціяв) алегорія

10. Виберіть правильну відповідь:

1) Чорні фракиносилися нарізно і купами там і там. (Н. Гоголь)

а) метафораб) метонімія в) уособлення

11.Сидить ледар у воріт,

Широко роззявивши рота,

І ніхто не розбере,

Де брама, а де рот.

а) гіперболаб) літотав) порівняння

12. З нахабною скромністюдивиться у вічі. (А. Блок).

а) епітетб) метафорав) оксюморон

варіант

Відповідь

Сподобалась стаття? Поділіться їй